Facebook
06.02.2019

Czym jest paysafecard?

Era na karty przedpłacone (pre-paid) rozpoczęła się już wiele lat temu. Niegdyś świeży i niespotykany pomysł okazał się rewelacyjnym sposobem na płatności w Internecie, gdy nie chcemy udostępniać zewnętrznym firmom naszych danych, a co za tym idzie, numeru karty płatniczej lub kredytowej. Jest to także idealne rozwiązanie dla młodych osób bez żadnej karty płatniczej, jednak wiele nie ma pojęcia jak się w ogóle do takiej formy zapłaty zabrać. 

W tym artykule wyjaśnimy mechanizmy działania jednego z flagowych przedstawicieli kart pre-paid, paysafecard. Dowiecie się także o tym, czy taka forma płatności jest bezpieczna (pewnie nie każdego przekonuje wyraz "safe" w nazwie) i gdzie można ją kupić. Napomkniemy również o miejscach sprzedaży psc oraz kwestiach podatkowych, czyli podatku VAT. Zapraszamy!

 

Czym jest paysafecard?

 

Paysafecard to jeden z najpopularniejszych rodzai karty przedpłaconej (pre-paid), za sprawą której możemy dokonywać zakupów w Internecie bez konieczności podawania swoich danych. Psc działa pod postacią 16-cyfrowego kod PIN, który w użyciu nie wymaga posiadania karty płatniczej lub konta bankowego. Za co możemy nim zapłacić? Możliwości jest całe mnóstwo - można płacić w rozmaitych serwisach internetowych i sklepach oraz dokonywać mikrotransakcji, czego jednak stanowczo odradzamy. 

 

Paysafecard z pewnością okaże się najbardziej atrakcyjny dla osób młodych, które nie posiadają kont bankowych, a ich rodzice nie są skorzy do płacenia za wirtualne przedmioty. W takim przypadku wystarczy ubierać określoną, pójść do jednego z wielu punktów sprzedaży i nabyć kartę. Żeby tego było mało, to czasem nie musimy nawet ruszać się z domu, jeśli mamy np. Paypal. Za jego pośrednictwem możemy bez przeszkód kupić kod psc w Internecie. Karta dostępna jest w kwotach 20, 30, 50, 100 lub 300 zł. 

 

 

Gdzie kupić paysafecard?

 

Jak wcześniej wspomniałem, do naszej dyspozycji wiele lokali jak i możliwość zakupu online. Na oficjalnej stronie dystrybutora możemy znaleźć pełną listę punktów obsługujących sprzedaż "offline".

 

Jak działa paysafecard?

 

Sposób działania jest bardzo prosty i przejrzysty. Po udaniu się do punktu sprzedażowego należy wybrać kwotę zasilenia karty. Proces ten nie wyróżnia się względem zakupów doładowania telefonu. Po zasileniu karty otrzymujemy wydruk z szesnastoznakowym numerem PIN i to on posłuży nam do wykonywania płatności. 

Następnie wybrać to, za co zapłacimy. W przypadku zakupów w grze (wirtualna waluta etc.) musimy znaleźć specjalną opcję w menu gry i wpisać uzyskany wcześniej kod. To tyle. Jeśli nie wykorzystaliśmy pełni kwoty, to nie tracimy "reszty" - cały czas znajduje się w kodzie. Gdy zapomnimy o stanie kodu, to możemy sprawdzić dostępne środki na stronie producenta. 

 

Co to jest Payout?

 

Jest to usługa ściśle powiązana z paysafecard. Pozwala na wypłacanie pieniędzy z konta psc w bankomatach. Bardzo ciekawą opcją jest też zamówienie sobie karty paysafecard, którą można dowolnie doładowywać. Działa ona podobnie, jak np. karta Mastercard i jeszcze bardziej rozwija możliwości psc. 

 

Czy sprzedawanie paysafecard podlega opodatkowaniu?

 

Karty pre-paid to dość osobliwy przypadek, jeśli chodzi o podatki, ponieważ osoba nabywająca paysafecard w rzeczywistości dostaje kartę z wydrukowanym kodem PIN. Na pierwszy rzut oka można uznać za dostawę towarów. Jest tak ze względu na to, że niepozorna kartka z PINem jest przedmiotem materialnym, a sprzedawca otrzymuje za nią zapłatę. 

 

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że paysafecard to po prostu wymiana fizycznych pieniędzy na cyfrowe i z tego właśnie powodu sprzedaż paysafecard nie jest odpłatna. Jest to logiczny powód, aby nie opodatkowywać takiej transakcji, ale za tą decyzją stoi też prawo. 

 

"Kody PIN zastępują środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary i usługi. Sprzedaż paysafecard, a właściwie udostępnianie kontrahentom kodów PIN, którymi dokonują zakupów nie można utożsamiać z dostawą towarów, podlegającą opodatkowaniu VAT. Stanowisko takie przyjął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach 15 kwietnia 2013 r. w interpretacji indywidualnej (IBPP2/443-28/13/KO)."

 

 

Paysafecard online, czyli jak kupić psc przez Internet?

 

Ta funkcja tak samo prosta w wykonaniu, jak udanie się do sklepu po kartę. Transakcja to wciąż to samo zamienienie pieniądza obiegowego na cyfrowy kod PIN. Różnica jest taka, że zamiast zapłaty fizycznymi pieniędzmi, musimy wykonać przelew za pomocą banku, czy innego Paypala. Wiele stron posiada specjalną zakładkę, w której możemy zakupić karty (w tym przypadku są to bananki.pl). Psc możemy też znaleźć na stronach typu allegro lub G2A. 

 

Jak mogliście wywnioskować, z kart przedpłaconych płynie mnóstwo korzyści. W przeciwieństwie do zwykłych pieniędzy, nie mogą ulec zniszczeniu, mają nie ograniczony termin na wykorzystanie i stanowią świetną alternatywę dla osób bez kont bankowych lub takich bardzo dbających o swoją prywatność. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was o zaletach i bezpieczeństwie paysafecard. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, aby nie korzystać z tej formy płatności.