Facebook
12.02.2019

Jak zrobić serwer Minecraft?

O Minecraft można powiedzieć wiele różnych rzeczy, jednak jedno jest pewne -  to jedna z najpopularniejszych gier na świecie, którą niemal każdy zna nawet bez wcześniejszego zagrania w nią. Najbardziej charakterystyczna część rozgrywki polega na stawianiu najrozmaitszych budowli; Możemy ograniczyć się tylko na prostokątnym domku, ale nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby wybudować ogromne budowle lub zbudować całą Puszczę Białowieską, lub Biały Dom w skali 1:1 (Tak, to istniejące dzieła graczy).

Największą popularnością cieszy się jednak rozgrywka wieloosobowa mieszająca wszystkie elementy z podstawowego trybu, dodając przy tym możliwość zagrania ze swoimi znajomymi. Jeżeli szukacie sposobu na założenie w pełni własnego serwera w Minecraft, to zapraszamy do dalszej części artykułu. 

 

"Wymagania"

 

Mogłoby się wydawać, że wystarczy tylko mieć kupioną grę i wio - możemy zrobić własny serwer. Jednakże proces jest bardziej skomplikowany i będzie od nas wymagał ściągnięcia kilku programów. Wszystkie serwery Minecraft wymagają przede wszystkim specjalistycznego oprogramowania. Można je ściągnąć całkowicie za darmo z oficjalnej strony poświęconej grze. Warto zaznaczyć, że pobierając go, zgadzamy się na warunki umowy (EULA) pomiędzy licencjodawcą (Minercaft) a graczem. Do listy obowiązkowych programów zalicza się również Java. Najprostszym sposobem na zaopatrzenie się w nią jest pobranie jej ze strony producenta. Najlepsza będzie wersja najnowsza, choć trochę starsza też powinna zadziałać. 

 

Niezbędny do uruchomienia serwerów będzie też Hamachi. Jest to popularna aplikacja do tworzenia własny sieci VPN, przez co powstaje wirtualna sieć LAN. Jej użytkownicy mogą w jej obrębie w swobodny sposób wymieniać między sobą pliki i dane, co umożliwi nam granie nie tylko w Minecraft, ale też wiele innych gier. Uwaga: Jeżeli posiadasz własne, publiczne IP, to punkt ten możesz pominąć. 

 

Jak zrobić serwer Minecraft? 

 

Przejdźmy w końcu do meritum, czyli zakładania własnego serwera. Na początku rozpakuj archiwum pobrane z oficjalnej strony Minecrafta (powinno mieć ono w nazwie wersję gry zgodną z naszej). Z samym plikiem nie zrobimy zbyt wiele, ale funkcjonalność możemy mu nadać poprzez stworzenie notatnika i umieszczenia w nim następującego tekstu: java -Xmx1024M -Xms1024M -jar minecraft_server.jar nogui pause.

 

Następnie zmieniamy nazwę np. na serwer, rozszerzenie pliku na bat albo znajdujemy taki, usuwamy jego zawartość i wklejamy wcześniej podany skrypt (więcej o tym sposobie możecie znaleźć tutaj). Co do zmiennych Xmx, to odpowiadają one za wykorzystywaną liczbę pamięci podczas gry (minimum i maksimum). W przykładzie podaliśmy 1024, czyli 1GB. Parametry te należy dostosować do własnego komputera.

 

Po wykonaniu pliku uruchamiamy go. Jeżeli w folderze z plikami serwera zostanie stworzony plik tekstowy o nazwie eula.txt., musimy go otworzyć go za pomocą edytora (np. notatnika). W nim zmieniamy eula=false na eula=true, a dzięki temu potwierdzimy zapoznanie się warunkami użytkowania (bo zapoznaliście się, prawda?). Jest to bardzo ważna rzecz, ponieważ bez tego nasz serwer zostanie zamknięty chwilę po uruchomieniu

 

Ustawienia serwera 

 

Na tym się nie kończy przygoda z serwerami Minecraft, gdyż wymagają od nas dokładnego skonfigurowania. W tym celu należy zalogować się do Hamachi, a następnie wybrać z opcję Utwórz nową sieć (dział Sieć). Po wpisaniu odpowiedniego ID oraz hasła będziemy mogli dołączyć do serwera. Do tego będzie nam jeszcze potrzebny adres IP, który znajduje się obok przycisku logowania. Jeśli nie możesz go znaleźć, to jest też w pliku o nazwie server.properties - po otwarciu go notatnikiem, przepisz IP z linijki server-ip. Połączenie powinno odbywać się za pomocą IPv4. W pliku "server.properties" możliwe jest zmienienie IP na to uzyskane z Hamachi. Należy je wpisać w linijkę server-ip=. 

 

Inni gracze na serwerze

 

Jeśli chcesz, żeby twój serwer odwiedzili inni gracze (a raczej tego chcesz), to muszą znajdować się w tej samej sieci Hamachi. Jak to mają zrobić? Wystarczy podać im nazwę i hasło. Potem otwórz tryb gry jednoosobowej w Minecraft, wybierz świat przeznaczony do gry wspólnej i uruchom go. Jeśli będzie gotów, naciśnij ESC i wybierz z opcję Udostępnij w LAN. Wybierz reguły na panujący w tej rozgrywce (Tryb gry, możliwość korzystania z komend), a potem rozpocznij wspólną zabawę.

 

Jak założyć serwer w multiplayer?

 

W tym celu należy udać się do zakładki Tryb Wieloosobowy w menu gry, a potem "Dodaj serwer" albo Link bezpośredni. Skopiuj adres IPv4 z Hamachi i umieść go w okienku adresu serwera wraz z pięcioma adresami portów. Nie pozostało nic innego, jak dołączyć swój serwer do listy. 

 

Rodzaje serwerów

 

Mogłoby się wydawać, że serwery w Minecraft nie są żadnym wymyślnym tworem, ale nie jest to prawda. Wiele z nich wyspecjalizowany jest pod dany typ rozgrywki: tryb Przygody, Survivalu,  PvP. Nie brakuje tu nawet różnych wtyczek i silników jak Bukkit, Spigot czy Sponge. Te dają nam już niemal nieograniczone możliwości - od lepszej ochrony przed hakerami, po tworzenie pełnoprawnych minigier(!). 

 

To by było na tyle. Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozpocząć przygodę z graniem w Minecraft po sieci i dobrze wprowadziliśmy Was do zróżnicowanego trybu multiplayer.