Facebook
08.02.2019

Przydatne bindy do CS:GO

Bardzo popularnym sposobem na "wspomaganie się" w CS:GO są cheaty. Są one oczywiście niedozwolone, a ich używanie skutkuje banem, o czym mogło się przekonać już całe miliony graczy. W tym artykule chcielibyśmy Wam przedstawić bardziej legalną metodę na usprawnienie rozgrywki, czyli przydatne bindy do CS:GO. Jak mogliście się przekonać po tytule, to są to bindy. Nie wdając się zbytnio w meandry kodu, bindy to specjalne skrypty, które umożliwiają wprowadzenie zróżnicowanych i w pełni uczciwych modyfikatorów do gry online. Niektóre z nich rzeczywiście wpływają na komfort, a znajdą się też zmiany na podłożu kosmetyki. Zainteresowani?

 

Tworzenie configu do CS:GO

 

Na początku musimy zacząć od wprowadzenia bindów do gry. Jest na to kilka sposób, ale najlepszym i najbezpieczniejszym jest dopisywanie ich do pliku autoexec.cfg. W innych przypadkach bindy mogą się bugować lub kompletnie nie działać. Co więcej, inaczej musimy wprowadzać je od nowa przy każdym uruchomieniu gry i to właśnie z tego powodu skupimy się na tej, a nie innej metodzie. 

 

Plik autoexec na samym początku musimy stworzyć samodzielnie, a żeby tego dokonać przechodzimy do folderu cfg w którym znajdują się wszystkie pliki typu config. Jest to bardzo prosta procedura i polega tylko skopiowaniu jakiegokolwiek pliku z rozszerzeniem .cfg z tego folderu na np. pulpit. Nazwę pliku zmieniamy na autoexec i ponownie umieszczamy w cfg. Aby bindy działały, musimy skopiować je do autoexec.cfg i zapisać. 

 

Bany za grzebanie w plikach

 

Wspomnę jeszcze o nieprzyjemnych sytuacjach w formie banów za edytowanie plików CS:GO. To prawda, Valve znane jest z takich działań, ale dokonuje ich tylko w przypadku edycji plików takich jak  .exe, .dll itp. Oznacza to, że nasza metoda na przydatne bindy jest w pełni bezpieczna. Po tych formalnościach możemy w końcu przejść do bindów samych w sobie

 

Skok na scrollu

 

Zacznijmy od jednego z podstawowych bindów, który powinien zagościć w Twoim configu, a jest to skok na scroll'u, znacznie ułatwiają wykonywanie Bunnyhop'a
Skok następuje po przeciągnięciu rolki do góry lub dołu. Wybór należy do Ciebie.

 

Do Góry:
bind "MWHEELUP" "+jump"
Do Dołu:
bind "MWHEELDOWN" "+jump"

 

Aby cofnąć:
bind "MWHEELUP" "invprev"
bind "MWHEELDOWN" "invnext"

 

Włączanie/Wyłączanie BH na scrollu:
alias scroll "bind mwheelup +jump; bind mwheeldown +jump;bind m scroll2"
alias scroll2 "bind mwheelup invprev; bind mwheeldown invnext;bind m scroll"

 

bind "m" "scroll"

 

Problem z TAB/Konsolą

 

Często zdarza się, że chcemy dołączyć do serwera społeczności, który jest pełny lub ma sloty rezerwacyjne, a wtedy zostaniemy wyrzuceni do głównego ekranu gry. Potem, gdy dołączymy do jakiegoś serwera, nasza konsola oraz tabela wyników przestanie działać. Da się to naprawić zmieniając rozdzielczość dwa razy albo po prostu użyć następującego binda. Po dopisaniu poniższego binda do pliku autoexec, należy wpisać w konsoli fixres i błąd zostanie naprawiony.

 

(Zamiast x i y wpisz swoją rozdzielczość.)
alias "fixres" "mat_setvideomode x y 1; mat_setvideomode x y 0"

 

Wyświetlanie nicków graczy przez ściany

 

 

Moment, czy to nie cheat? Nie, to w pełni legalny bind, który z pewnością pozwoli nam lepiej komunikować się z drużyną. Wyświetlanie nicków oczywiście działa wyłącznie osoby z naszej drużyny, nie przeciwnej. 

 

Pierwszy - Nicki wyświetlają się w momencie trzymania klawisza.

bind "klawisz" "+cl_show_team_equipment"

 

Drugi - Ciągle pokazywanie nicków. Włączamy i wyłączamy wyświetlanie nazw graczy tym samym klawiszem.

bind klawisz" id

alias id id1
alias id1 "+cl_show_team_equipment; alias id id2"
alias id2 "-cl_show_team_equipment; alias id id1"

 

Czyszczenie Mapy

 

Bind pozwalający na wyczyszczenie mapy - czyści wszelką krew oraz ślady po kulach na mapie. Znacznie wpływa na widoczność w grze oraz płynność, co z pewnością okaże się bardzo przydatne dla posiadaczy starszych komputerów.

 

bind "Q" "lastinv; r_cleardecals"
bind "R" "+reload; r_cleardecals"
bind "shift" "+speed;r_cleardecals"
bind "ctrl" "+duck;r_cleardecals"
bind "w" "+forward; r_cleardecals"
bind "s" "+back; r_cleardecals"
bind "a" "+moveleft; r_cleardecals"
bind "d" "+moveright; r_cleardecals"

 

W celu cofnięcia:
bind "Q" "lastinv"
bind "R" "+reload"
bind "shift" "+speed"
bind "ctrl" "+duck"
bind "w" "+forward"
bind "s" "+back"
bind "a" "+moveleft"
bind "d" "+moveright"

 

Stopniowa zmiana głośności gry

 

Nie jest to może nic odkrywczego, ale z pewnością sprawi, że gra będzie przyjemniejsza. Bind ten pozwala na dostosowanie głównej głośności CS:GO poprzez naciskanie strzałek na klawiaturze.

 

Strzałki:
bind "uparrow" "incrementvar volume 0.1 1 0.1"
bind "downarrow" "incrementvar volume 0.1 1 -0.1"

 

Klawiatura numeryczna + i -
bind "KP_PLUS" "incrementvar volume 0.1 1 0.1"
bind "KP_MINUS" "incrementvar volume 0.1 1 -0.1"

 

Nóż w lewej ręce

 

Zupełna estetyka. Dzięki temu bindowi możemy trzymać nóż w lewej ręce, a broń np. w prawej. Jeżeli kiedykolwiek mieliście ochotę zmienić klasyczny układ broni, to teraz nie stoi Wam nic na przeszkodzie. 

 

bind "0" "slot10; cl_righthand 1"
bind "1" "slot1; cl_righthand 1"
bind "2" "slot2; cl_righthand 1"
bind "3" "slot3; cl_righthand 0"
bind "4" "slot4; cl_righthand 1"
bind "5" "slot5; cl_righthand 1"
bind "6" "slot6; cl_righthand 1"
bind "7" "slot7; cl_righthand 1"
bind "8" "slot8; cl_righthand 1"
bind "9" "slot9; cl_righthand 1"

 

Aby cofnąć:
bind "3" "slot3"

 

Bindów oczywiście jest jeszcze całe mnóstwo, ale dzisiaj chcieliśmy się ograniczyć na tych, oferując przy tym jak największe zróżnicowanie. Mamy nadzieję, że okażą się dla Was przydatne. Nie pozostało nic innego, jak tylko wrócić wzmocnionym do gry!