Facebook
21.03.2019

Gry typu symulator autobusu

Nie będziemy dalecy od prawdy, jeżeli napiszemy, że w dobie tanich i prostych gier na Steamie, tworzone są symulatory dosłownie wszystkiego. Zaczynając od symulatora kamienia, kończąc na jedzeniu kolacji i oglądaniu schnącej farby na ścianie (dosłownie). W takich okolicznościach temat dzisiejszego artykułu nie wydaje się taki absurdalny, a będzie on dotyczyć oczywiście gier typu symulator autobusu. Na rynku pojawiło się ich niemało, a pierwsze produkcje opierające się o ten pomysł powstały zanim platforma Valve zaczęła święcić triumfy. Z tego powodu postaraliśmy się wybrać najlepsze gry tego rodzaju, aby jak najmocniej zachęcić Was do gry. 

 

 

1. OMSI 2

 

OMSI to najpopularniejsza i najbardziej szanowana gra typu symulator autobusu, a nie jest tak bez powodu. W tym symulatorze będziemy podróżować przez ulice Berlina za pomocą czterech modelów autobusów: przegubowym NG272, piętrowymi SD200 i SD 202 oraz tradycyjnym NL202. Może wydawać się to niewielką liczbą, ale każdy z pojazdów miejskich został wiernie odwzorowany pod względem wizualnym, a także możliwości techniczne są zbliżone do tych z rzeczywistości, co znacznie uatrakcyjnia i wzbogaca jazdę. Nie zapomniano o różnorodnych mechanizmach ułatwiających przewóz pasażerów, a są to m.in informacje głosowe, wyświetlacze informujące o trasie przejazdu, podnośniki hydrauliczne czy awaryjne otwieranie drzwi.

 

Nie uświadczymy tu żadnych graficznym fajerwerków. Grafika jest prosta i przejrzysta, co nie jest aż tak dużym mankamentem. W drugiej części tekstury zostały nieznacznie wyostrzone, ale to wciąz ten sam OMSI. Gra otrzymała za to sporo pomniejszych usprawnień technicznych: na drogach Berlina znajduje się teraz zdecydowanie więcej samochodów i pieszych, a w tle pojawiają się również pociągi i kolejki miejskie. Zdarzy się też, że na ulicach pojawią się różnorodne remonty, wpływające na trasę i czas przejazdu.
 

 

 

2. City Bus Simulator Munich

 

Znów mamy do czynienia z grą niemieckiego studia (jazda autobusem w tym kraju cieszy się aż tak dużą popularnością?) i jest to tym razem TML-Studios. Jeździć będziemy wyłącznie jednym autobusem, czyli MAN Lion’s City Bus, który prezentuje się jakoś wybitnie, ale twórcy skupili się na innym elemencie, niż modelowanie pojazdów. Ogromny nacisk położono na najważniejszy aspekt każdej gry z jeżdżeniem w roli głównej, czyli model jazdy. Postawiono na wysoki realizm i wręcz symulacyjne doświadczenie. Podobnie jak w OMSI, postarano się o wiele dodatkowych mechanizmów np. tablica pokazująca kolejne przystanki oraz podnośnik hydrauliczny, pozwalający na wejście do autobusu osobom niepełnosprawnym lub z wózkiem dziecięcym.
 

Przemierzać będziemy wiernie odwzorowane ulice Monachium, na których znajdują się znane budynki, muzea czy punkty widokowe. Smaku temu wszystkiemu dodaje zaawansowana sygnalizacja świetlna i zróżnicowane zagęszczenie ruchu o danej porze dnia. Niewielki budżet i mała ilość pracowników nie przeszkodziła, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik.

 

 

3. New York Bus Simulator

 

Następna gra z zestawienia odbywa się na znacznie większą skalę, ponieważ do dyspozycji nie mamy wyłącznie kilku ulic, a potężny Nowy York w całej swojej okazałości. Za produkcję jednak znów odpowiada niemieckie studio, sprytny ruch. Jako że teren jest niemały, to i autobusów jest znacznie więcej, niż trzy. Zwiększenie skali nie obniżyło realizmu produkcji - we wszystkich pojazdach zaimplementowano odmienną sterowność i różne właściwości jezdne. Żeby tego było mało, to New York Bus Simulator może się pochwalić zaawansowaną animację pasażerów - chodzi tu głównie o momenty załadunku i rozładunku autobusów na przystankach. 

 

Za te wszystkie rewelacyjne niestety przyćmiewa szkaradna oprawa graficzna. Jak na 2013 rok jest naprawdę źle, a w tym czasie wychodziły niszowe symulatory, które mogły się poszczycić znacznie lepszą grafiką. Pomimo osadzenia gry w tak wielkim mieście jak Nowy York, to twórcy nie pokusili się o dokładne odwzorowanie go, czego skutkiem możliwość po wyłącznie centralnych alejach. Nie zmienia to jednak faktu, że skala jest większa, niż u innych gier typu symulator autobusu. 

 

 

4. Symulator Autobusu 2017

 

Symulator Autobusu 2017, znany także jako Fernbus Simulator, został wydany przez niemieckie(a jakże) studio TML-Studio. Tym razem możemy zaznać prawdziwej skali jeżdżenia autobusem. Nie będziemy jeździć po jednym mieście, a po kilku największych miastach w Niemczech. Co więcej, nasze zadanie wykracza poza zwykłe przewożenie pasażerów, ponieważ do naszych zadań należeć będzie również sprzedawanie biletów, które nie zakupiły ich wcześniej. 

 

Fernbus Simulator to symulator autobusu w końcu przygotowany pod czasy, w których powstawał. Ruch na ulicy jest duży, a podczas jazdy napotkamy mnóstwo efektów pogodowych. Do gry zaimplementowano nawet cykl dobowy i płynną zmianę pór roku, co jeszcze mocniej udowadnia wyższość Fernbus Simulator nad konkurencją. Do przemierzania mamy około 20 tysięcy kilometrów dróg, które nie są wyłącznie umiejscowione na tłocznych ulicach. Zdarzy nam się też jeździć na terenach pozamiastowych. Grafika nie jest tak zaawansowana, jak w najnowszych, wysokobudżetowych grach, ale zdecydowanie nikogo nie odstraszy.